Tez Danışmanınız
0553 179 02 58

Tez merkezleri hakkında bilgi vermeden önce ilk olarak tez nedir ve nasıl hazırlanır bu konu hakkında detaylı bir bilgi sunalım.

 İlk olarak Tez Nedir?

Tez, bir tartışma veya iddiaya dayalı olup yeni bir düşünce ileri sürmek ya da yeni bulunmuş olan bir buluşu elde etmeye denilmektedir. Buraya kadar anlaşıldığı üzere bir tezin konusu daha öncesinde hiç bulunmamış ya da keşfedilmemiş hatta üretilip düşünülmemiş olması gerekir. Tezler kişinin araştırma yeteneğinin geliştirilmesini sağlayacağı gibi aynı zamanda da bilime katkısı olacaktır. Şimdi buna göre tez hazırlama nasıl yapılmalıdır. Onu öğrenelim.

Tez Hazırlama Nasıl Yapılır?

Tez hazırlama aşamasına gelindiği zaman öncelikli olarak bir konu belirlemek gerekiyor. Bunun içinde o konuya ait olan konuları bulmanız gerekiyor. Bunun içinde konuya hakim olan hocalarla iletişim halinde olmak önemlidir. Tez zorlu bir süreçtir bu süreç içerisinde başlık seçiminden tutunda bilimselliğe varıncaya kadar önemli konulara dikkat edilmesi gerekir. İyi bir tez hazırlanırken sayfa yapısı, sayfanın düzeni sonuca ulaşabilmekte önemlidir. Eğer ilk kez bir tez hazırlıyorsanız mutlaka uzman olan ya da konuyla ilgili olan kurumlardan destek almanız gerekir. Bu durum sizi profesyonelliğe taşıyacaktır.

Tez merkezi bu noktada uzman ve akademik bir kadroyla hizmet verir ve bu süreçte size yardımcı olacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi tez konusunda kafanızın karışabileceğini ve uzman bir desteğe ihtiyacınız var. Bunun içinde sürecin nasıl belirlenmesi gerektiğinden tutunda. Kaynak arayışına ve sayfa düzenine kadar her şeyi bu merkezler sizler için hazırlayacak ve sunuma hazır hale getirecektir. Bu uzun süreçli olan bir aşama bu nedenle de size kısa zamanda tez hazırlayacaklarını iddia eden kişilerden uzak kalmanız gerekiyor. Bu kişilerin uzmanlıktan haberi bile yoktur. Çünkü onların tek derdi para kazanma noktasındadır. Paralarını kazandıktan sonra yeniden o kişilere ulaşamayacağınızı da bilmeniz gerekir.

Kısacası sürecin kontrollü ve de doğru bir şekilde idare edilmesi önemli bir konudur.

No Comment

Comments are closed.