Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin

Tez Hazırlama ve Yazdırma Merkezi

Tez Nasıl Yazılır?

Oyla

Tez merkezi olarak, üniversite sürecinizin en önemli döneminde sizlere destek olmak için Tez Nasıl Yazılır kısaca aktaralım.

Lisans programlarından mezun olmak için, tez yazma zorunluluğu şartını yerine getirmeniz gerekmektedir. Yazacağınız tez, eğitim gördüğünüz bölüme ve öğrenim kurumuna göre farklılık göstermektedir. Doktora, yüksek lisans ve lisans programlarını tamamlamak için kurallara uygun bir tez yazmanız gerekmektedir.

Tez hazırlama sürecinde, neyi nasıl yapmanız gerektiği ile ilgili tüm detayları sizler için derledik. Tez yazımı konu seçimi, araştırma ve bilgi derleme süreci yanı sıra, tez planı oluşturmaya kadar tüm detayları inceleyebilirsiniz. Yüksek lisans tez yazdırma ile ilgili tavsiyelerimiz çok önemli bilgiler içermektedir.

Tez Nedir?

Tez nasıl yazılır sorusunun yanıtından önce, tezin ne anlama geldiğini ve neyi kapsadığını bilmek gerekmektedir. Tez hazırlama, öğrenciler için çok zorlu bir süreç olarak bilinmektedir. Tez kelimesi kısaca, sorulan bir sorunun yanıtının akademik bir dil ile yazılarak yanıtlandığı bir makale şeklinde tanımlanabilmektedir.

Tez yazma için aylarca hatta yıllarca çalışmanız gerekebilir. Yapacağınız detaylı ve uzun araştırma süreci sonunda, eğitim gördüğünüz üniversitenin veya kurumun komitesine tez sunulmaktadır. Akademik başarınızı yönlendirmeye etkisi olan tezin konusunun ve projesinin seçilmesinde dikkatli davranmalısınız.

Ucuza tez yazdırma talepleriniz için görüşebileceğiniz ekibimiz, sizlere bu süreçte profesyonel olarak destek vermektedir. Hem kendinizi geliştirebileceğiniz, hem de bölümünüzden başarılı bir şekilde mezun olmanızı sağlayacak en iyi tez yazımı için merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

Bitirme tezi hazırlama sürecinde, profesyonel bir destek almanız yararınıza olacaktır. İyi ve başarılı bir tez hazırlamak için şunlara dikkat edilmelidir:

 • Oluşturduğunuz argümanı nasıl savunacağınızı ve destekleyeceğinizi önceden açıklamalısınız.
 • İddia ettiğiniz konuyu savunurken, her zaman haklı çıkacak bir dile sahip olmalısınız.
 • Araştırma konusunun en ince detaylarını bile araştırmalı ve tüm detaylara hakim olmalısınız.
 • Tezi okuyacak olan kişi veya kişilere mutlaka kanıtları sunmalısınız.
 • Karşı tarafın düşünebileceği iddiaları ve argümanları da tahmin ederek, onları çürütecek yeni iddialara yer vermelisiniz.
 • Okuyucuların mutlaka şüphe duymasını sağlayacak detaylara vermelisiniz.
 • Belirsizlik ifade eden bir dil kullanmaktan kaçınmalısınız.

Lisans tezi yazarken üslup, detaylara inme, iddiaları çürütme ve kendi argümanınızı destekleme oldukça önemlidir. Araştırma konunuzun açıkça ifade edilmesi ve bunu yansıtabilmeniz, tezin de başarılı olmasını sağlayacaktır.

Tez Yazma Süreci Nasıl Olur?

Lisans bitirme tezi yazmaya başlamadan önce, süreci önceden planlamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Tez danışmanı ile birlikte çalışmanız, bu süreci daha konforlu bir şekilde atlatmanızı sağlar. Tez danışmanlık merkezi ekibimiz ile birlikte çalışarak, bölümünüzde sizleri başarıya ulaştıracak en iddialı tez konularını öğrenebilirsiniz.

Tez merkezi ile birlikte yapacağınız etkili bir planlama ile bu süreci daha rahat bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Tez yazım sürecinde hangi planlama dahilinde hareket etmeniz gerektiğini sizlerle paylaşıyoruz.

Ayrıca Bakınız :   Tez Yazım Kuralları: Başarılı Akademik Çalışma

Planlama

Tez hazırlama sürecinden önce, konu belirleme ve iddiaları oluşturma döneminde planlı hareket etmeniz gerekmektedir. Tezinizi çok kısa bir dönemde hazırlamanız gerekebilir. Ancak kısa bir süre içerisinde de doğru bir planlama ile başarılı bir tez ortaya çıkartabilirsiniz.

Tez yazım şirketleri bu aşamada sizin için, zamanı daha doğru bir şekilde yönetecektir. Birkaç aylık bir zaman içerisinde bile doğru bir planlama ve iddialı bir çizelge ile başarılı bir tez ortaya çıkartılabilmektedir. Para ile tez yazdırma hizmetimiz ise; zaman açısından kısıtlı olan öğrenciler için eşsiz bir seçenektir.

Yazım

Tez yazımı, doğru konu seçimi ve planlama dışında profesyonel bir akademik dil istemektedir. Seçtiğiniz konu, araştırmış olduğunuz kaynaklar ve tüm referanslarınızın belirli olan bir akademik dil çerçevesinde teze dahil edilmesi gerekmektedir. Proje yazdırma döneminde de resmi ve sade bir dil kullanımı, tez yazımının en önemli aşamasıdır. 70 sayfa yüksek lisans tezi gibi kısa bir tez yazımında bile argümanların açıkça ve net bir şekilde ifade edildiğinden emin olunmalıdır.

Referanslar

Tez ödevi hazırlarken, referansların doğru ve çok daha kapsamlı bir şekilde ele alınması gerekir. Savunulan düşüncelerin eksiksiz ve soru işaretine yer vermeden aktarılması için, referanslar kesin ve net gösterilmelidir. Bitirme projesi yapanlar özellikle referans bölümünde ciddi sıkıntılar yaşayabilir.

Tez danışmanlık hizmeti alarak, tez yazımına uygun referans oluşturma sistemine daha kolay erişebilirsiniz. Tez yazımının belki de en önemli aşaması olan referanslar bölümünde, sistemli bir şekilde hareket edilmelidir. Tablolar, şekiller veya diğer kullanacağınız materyaller sayesinde akademik dile uygun referansları aktarabilirsiniz.

Gözden Geçirme ve Düzeltme

Tez yazım danışmanlığı, tez metnini tekrar tekrar gözden geçirerek, en küçük bir hata payı bile bırakmamaktadır. Tez yazdırma aşamasında hataların bulunması ve düzeltilmesi için, tezin tekrar kontrol edilmesinde yarar olacaktır. Bu sayede sayfalardaki yanlışlar bulunabilir ve gerekli düzeltmeler yapılabilir.

Dil bilgisi ve noktalama işaretleri hataları düzeltilerek, kusursuz ve eksiksiz bir tez oluşturulabilir. Tez yazdırma fiyatları ve sunmuş olduğumuz hizmetler ile ilgili bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Tez Yazma Aşamaları

Tez hazırlama sürecinde araştırma konunuzun, okuyucular için açık ve net olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Tez, belirli bir akademik dil ve yapıdan oluşmaktadır.

Tez merkezi ekibimiz ile iletişime geçebilir ve tez yazdırmak ile ilgili aklınızdaki tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz. Etkili ve başarılı bir tez yazmak için izlemeniz gereken aşamalar şunlardır:

Başlık Sayfası Oluşturma

Tez hazırlama için öncelikli olarak, etkili ve net bir başlık oluşturmanız gerekmektedir. Tezin başlık sayfasında, adınız ve konunun başlığı yer almalıdır. Başlık sayfasında bölümünüzün, eğitim aldığınız kurumun adının ve tezin teslimat tarihinin de açıkça yer almasına dikkat etmelisiniz. Tez danışmanınızın ismine de ilk sayfada mutlaka yer vermelisiniz.

Özet Bölümü

Tez nasıl yazılır sorusunun kilit noktası, tezin ilk başında yer alan özet bölümüdür. Bu bölümün kısa ancak oldukça açıklayıcı olmasına dikkat edilmelidir. İki veya üç paragraftan oluşması beklenen özet bölümünün, en fazla 500 kelime kadar olması yeterlidir.

Ayrıca Bakınız :   TEZ AŞAMALARI NELERDİR?

Özet bölümünün okuyucuya en önemli sonuçları ve analizleri kısaca aktarması beklenmektedir. Sayılar, veriler ve konunun kapsamlı bir özeti bu bölümde yer almalıdır.

Tez yazan yerler özellikle etkili ve çarpıcı bir özet bölümü oluşturmada oldukça başarılıdırlar. Ne öğrendiğiniz, araştırma konunuzun ne olduğu ve varılan sonucun, özet bölümünde açıkça anlatılmasına dikkat edilmelidir.

İçindekiler Tablosu

Tez hazırlama merkezi olarak, tezinizi oluştururken kullanmak istediğiniz görünüme uygun bir tablo oluşturmaktayız. Tez yazımında dikkat edilmesi gereken tüm önemli noktalar üzerinde titizlikle durulmaktadır. İçindekiler bölümünde tezin içerisinde yer alan tüm başlık ve alt başlıklar yer almalıdır.

Tezi oluşturan tüm başlık ve alt başlıkların listesi, sayfa numaraları ile birlikte yazılmalıdır. Tez hazırlama danışmanlık ekibimiz, içindekiler bölümünün eksiksiz ve tez yazımına uygun bir şekilde oluşturulmasını sağlamaktadır.

Giriş Bölümünü Yazma

Tezin giriş bölümünün, tez yazma işleminden sonra yazılması sizin açınızdan daha kolay olacaktır. Bu sayede, giriş bölümünde bahsedeceğiniz detayları daha hızlı bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Tez yazdırma sırasında güçlü ve etkileyici bir giriş bölümünün oluşturmasına dikkat edilmelidir. Tez yazımında giriş bölümünde yer alması gerekenleri şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Tezin dikkat çekici ve ilginç bir ilk cümle ile başlaması gerekmektedir.
 • Tez içerisinde de bulunan geçmiş araştırmalar, kısa ve öz bir şekilde giriş bölümüne yer almalıdır.
 • Yapılan araştırmanın neden sorgulandığına dair etkili bir cümle mutlaka yer almalıdır.
 • Teze dahil edilen konuların neler olduğuna dair kısa bir açıklama yapılmalıdır.
 • Tezinizde savunduğunuz argümanınızı da mutlaka giriş bölümünde açıklamalısınız.

Tez yazan kişiler, etkili bir giriş bölümünün okuyucular üzerinde olumlu bir izlenim bıraktığını bilmektedirler. Başarılı bir tez konusu seçmek kadar, etkili bir giriş bölümü oluşturmak da gereklidir.

Araştırma Yöntemlerinin Listelenmesi

Tez yazdırma ekibimiz, okuyucuların savunduğunuz argümanı desteklemek için tüm sonuçları akademik dil ile aktarmaktadır. Tez yazarken yaptığınız araştırmaların yöntemlerini de içeren bilgilere yer vermelisiniz. Özellikle başka bir araştırmacının, sizin konunuz ile ilgili kendi argümanlarını da kullanabiliyor olmasına dikkat edilmelidir.

Araştırma yöntemlerinin listelendiği bölümde, tez yazarken kullandığınız materyaller de detaylı olarak anlatılmalıdır. Tez için tercih ettiğiniz teknikleri bu bölümde mutlaka detayları ile belirtmelisiniz. Araştırma yöntemlerinin listelendiği tez bölümünde şu soruların yanıtlanabiliyor olması gerekmektedir:

 • Başka bir araştırmacının tez konusu çalışmanızı tekrarlaması mümkün mü?
 • Tez içerisinde örneklemeler ve teknikler rahat bir şekilde bulunabiliyor mu?
 • Farklı bir araştırmacı, çalışmanızı tekrarlarken, kullanmış olduğunuz araç ve teknikler hakkında yeterli bilgiye ulaşabiliyor mu?
 • Kamuya açık sonuçların, farklı bir araştırması tarafından ortak bir kümede buluşması sağlanabiliyor mu?
 • Tezinizde kullandığınız analiz ve verilerin tekrarlanması farklı bir araştırmacı tarafından yapılabilir mi?

Tez nasıl yazılır sorusunun en hassas yanıtlarını bilmek sizleri hedefinizdeki başarıya ulaştıracaktır. Tez merkezi ekibimiz aracılığı ile kusursuz ve sorulabilecek tüm sorulara yanıt verebilen bir tez hazırlayabilirsiniz. Tez yazdırma ücretleri ve aklınızdaki tez planlaması ile ilgili bizleri arayarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız :   Tez Yazmak Zor Mu?

Sonuçları Sunma

Tez yazdırma aşamalarının son bölümü sonuçları içermektedir. Sonuçlar bölümünde okuyucunun daha detaylı bilgilere, analiz ve veriler ile ulaşabilmesi sağlanmaktadır. Sonuç bölümünde tablolara, grafiklere ve istatistiklere mutlaka yer verilmelidir.

Araştırılan konu ve savunulan argümanı desteleyecek veriler ve tablolar ile düşüncenin pekiştirilmesi sağlanmalıdır. Sonuçlar bölümünde özet kullanılabilir. Kendinize yönelteceğiniz bazı soruların cevaplarının, sonuç bölümünde yer almasına dikkat edilmelidir. Bu sayede daha başarılı bir sonuç bölümü hazırlanabilir.

Tez merkezi ekibimiz, farklı araştırmacıların ve tez okuyucularının da yöneltebileceği pek çok soruyu göz önünde bulundurmaktadır. En önemli sonuçların özet şeklinde yer alacağı son bölüm, tezin başarısını da yakından ilgilendirmektedir.

Tez yazım merkezi, tez konusunu kısaca özetleyen ve elde ettiğiniz sonuçları aktaran en güçlü ifadeleri kullanmaktadır. Tez açıklamasının ve yapılan araştırmalar sonucundaki toplanan verilerin özeti, sonuç bölümünde bulunmalıdır.

Referanslar ve Teşekkür Bölümü

Hazırlamış olduğunuz tezin oluşturulma sürecinde, sizlere yardımcı olan kişi veya kişilere son bölümde yer verebilirsiniz. Referans aldığınız kişiler ve materyaller de bu bölümde yer alması gereken bilgilerdendir.

Tez düzenleme merkezi olarak, referans listeleme bölümü için en çok onay alan kılavuzları tercih etmekteyiz. Okuyucuların tercih ettiği stilde hazırlayacağınız teşekkür ve referans bölümü, daha profesyonel bir görünüm sunacaktır.

Tez Savunması Nedir?

Tezin yazma ve düzeltme aşamalarının tamamlanması ile birlikte son bir kontrol için danışmanınız ile görüşebilirsiniz. Tez yazdırma siteleri bu aşamada tercih edebileceğiniz pek çok farklı danışman ile hizmet vermektedir. Tez savunması sürecinde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise; tez konusuna ve tezin içeriğine olan hakimiyetinizdir.

Tez savunması yaparken, okuyucuların yönelteceği tüm sorulara açık ve net şekilde yanıt verebiliyor olmalısınız. Pek çok öğrenci tez savunması döneminde, konudan bağımsız yanıtlar verdikleri için puan kaybetmektedirler.

Tez akademi ekibimiz hem tez yazma ve düzeltme, hem de savunma bölümü için sizlere profesyonel olarak hizmet vermektedir.

Sonuç olarak, akademik kariyerinize etki edecek öneme sahip olan tez hazırlama sürecinizde, alanında uzman danışmanlar ile hareket etmenizde fayda olacaktır.

Tez yazma fiyatları ve profesyonel danışmanlık hizmetleri akademik sürecinize katkı sunacak kalitede ve değerdedir.

Parayla tez yazdırma ve danışmanlık hizmetlerimizden dilediğiniz zaman yararlanabilirsiniz. Bizlerle iletişime geçerek, tez yazdırma fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilir ve bölümünüz ile ilgili destek alabilirsiniz.

Tez yazan firmalar, kariyerinizi ve iş yaşantınızı etkileyecek tez hazırlama sürecinde sizlere destek olmaktadır. Sadece yurt içi lisans eğitim kurumları için değil, yurt dışı eğitim ve tez hazırlama için de bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Tez danışmanlık merkezleri ile birlikte çalışmanız tez planlama ve hazırlamanıza katkı sağlayacaktır.