Tez Danışmanınız
0553 179 02 58

Akademik olarak farklı tez çalışmaları yapılmaktadır. Bitirme tezlerinden, lisans ve yüksek lisan tezlerine kadar birçok düzeyde tez yazımı yapılmaktadır. Tez nasıl hazırlanır ve tez yazarken yazım kuralları nelerdir, genellikle üniversitelerin ilgili bölümlerince açıklanmaktadır. Ancak buna rağmen tez yazarken teknik kurallar ve yazım kuralları gözden kaçabilir. Bunun nedeni tezin hazırlanması için gerekli zamanın temin edilememesidir. Bu nedenle her seviyedeki tez yazımı için bizlere ulaşabilir ve tüm konularda desteğimizden faydalanabilirsiniz. Bu size hem zaman açısından hem de diğer işlerinize olan ilginiz açısından katkıda bulunacaktır.

YAZIM KURALLARI

Tez yazımı için gerekli şartların başında yazım kuralları gelmektedir. Bunlar kağıdın boyutundan niteliğine, sayfa düzeni ve satır aralıklarına kadar birçok yazım kuralını içermektedir. Tez nasıl hazırlanır ve tez yazarken yazım kuralları konusunda dikkat etmemiz gerekenlerin başında kağıdın niteliği olmalıdır. A4 boyutundaki kağıdın ciltlenmesine müsaade eden minimum 70 gram ağırlığında olması gerekmektedir. Yazı karakteri olarak genellikle Times New Roman karakteri kullanılırken kağıt önlü arkalı olarak kullanılmaz sadece ön yüzü kullanılır. Punto olarak 11 veya 12 kalınlığında yazı karakteri kullanılır. Tez başlığı ve içindekiler kısmında ise daha büyük ve kalın puntolar kullanılabilir. Alıntı yapılan yerlerde alıntıyı belirtmek içinse 9 veya 10 punto italik şekilde kullanılır. Tez yazarken teknik kurallar arasında sayfadaki kenara boşluklarına uyulması gerekir. Bölümlerin tez hazırlıkları ile ilgili duyurularında genellikle üst kenar 4 cm alt ise 2,5 cm boşluk bırakılmaktadır. Sol kenar için 3,5 cm ve sağ kenar içinse 2,5 cm boşluk bırakılarak çerçeve oluşturulmaktadır.

ANLATIM KURALLARI

Tez yazımı için genel anlatım kurallarında ise yalın bir anlatım yolu izlenerek tez konusunun açık şekilde ortaya konması sağlanmalıdır. Edilgen formda ve üçüncü tekil şahıs ağzıyla anlatımıyla yazılmalıdır. Cümlelerin kısa tutulması da önemlidir. Bunun gibi tez nasıl hazırlanır ve tez yazarken yazım kuralları arasına satır ve paragraf aralıklarına da dikkat ederek yazılması gerekir. Satır aralıkları genelde 0,5 cm olmaktadır. Alt bölüme geçerken 0,7 cm boşluk ayarlanmalıdır.

SIK YAPILAN HATALAR

Tez yazarken teknik kuralları belirtirken içeriğe eklenen yazılı görüş ve ifadeler, yapan kişinin soyadı ve yılını belirtecek şekilde parantez içerisinde alıntıdan hemen sonra eklenmelidir. Alıntılar ise tezin yazımı içerisinde ayraç içerisinde yazılmalıdır. Zaman zaman bu unutulmaktadır. Ancak bu tarz yazım – teknik kuralların bölümlerce duyurulması ardından bizlere iletmeniz halinde eksiksiz ve hatasız şekilde, profesyonel şekilde tarafımızca hazırlanarak sizlerin tezleri hazırlanmaktadır. Önsöz ve teşekkür kısımlarında vurgular önemlidir. teşekkür edilen kişilerin ise mutlaka unvan, adı soyadı ve çalıştığı kurum bilgileri parantez içerisinde belirtilmelidir. Kısaca anlatılan bu kısmın öncesinde tezin hazırlanmasında katkıda bulunanlar varsa bunların da yazılması gerekir. İçindekiler kısmı da son derece önemlidir. Tez metninin tüm bölüm ve alt bölümlerinin, kaynakların ve eklerin sıralandığı dizin halinde olması son derece önemlidir. Tez yazımında en önemli noktalardan biri de simge ve kısaltmaların kullanımıdır. Yapılan tez çalışması akabinde akademik hocalarınızdan ön görüşme ve ara tez raporu sunumu yaptığınızda eksik ve hataların tespiti sonrasında da bizler tez düzeltme işlemlerini yaparak sizlere destek olmaktayız. Düzeltilmesi istenen yerlerin düzeltilmesi ve eksik yerlerin tamamlanması akabinde teziniz son haliyle hocanızın onayına sunulmaktadır. Ardından sunum ve tez sorgunuzun kolay geçmesi için tezinizin irdelenmesi konusunda da açıklayıcı şekilde tezinizi hazırlıyoruz. Bu konuda bizlere ulaşmanız ve tezinizle ilgili tüm desteği bizlerden alabilmeniz mümkündür.

No Comment

Comments are closed.