Tez Danışmanınız
0553 179 02 58

SPSS Programı Kullanım Kılavuzu

SPSS programı dünya genelinde istatistik alanında son derece etkin biçimde kullanılan bir programdır. Hem özel sektörlerde, hem üniversitelerde, hem de kamum kurumlarında sıklıkla kullanılan bu programda bireyler genellikle “kullanımı zor” şekilde yorumda bulunsalarda; aslında bu düşünde çok doğru değildir. SPSS programının kullanımı, sanılanın aksine gerekli uğraş verildiğinde son derece kolaydır ve bilgi birikimine sahip her birey rahatlıkla kullanabilir.

SPSS öğrenmek isteyen bireylere yönelik, firmamızın uzman personelleri tarafından hazırlanan ve son derece açıklayıcı olan SPSS program kullanım kılavuzu ve daha pek çok kaynağa internet sitemiz üzerinden kolayca erişilebilir. SPSS kullanımında en önemli kısım ve her kullanıcının bilmesi gerekenler değişkenlerin yapısı ve tipleridir. SPSS programında değişkenlerin adları eşsiz (unique) olmalıdır. Değişken tipleri ise numeric(rakamsal), date(tarih), string(metin) şeklinde tanımlanabilir. Daha pek çok değişken tipi mevcuttur. “Decimals” olarak ifade edilen kısım ise sayısal değerlerin ondalıklı kısmıdır. “Labels” ifadesi de çeşitli alanların adı olarak ifade edilebilir. Bu değişkenlerin değerleri için “Value” ifadesi kullanılır. “Missing Value” olarak ifade edilen kavram ise hatalı veriler olarak ifade edilebilir. SPSS programında kolon genişliğinin belirlenmesi için “Columns” ifadesi kullanılır. “Align” ise değişkenlerin, alanların sağa, sola yaslı veya ortalanmış olarak gösterimini sağlar. Bu alan “Text Align” olarak da ifade edilebilir. “Measure” ifadesi de yine SPSS programında ölçüm düzeyi olarak ifade edilebilir.

SPSS programında metinden veri okuma, veriyi text dosyasına yazdırma gibi pek çok imkanlar bulunmaktadır. Kullanıcılar, genellikle SPSS recode nasıl yapılır konusunda problem yaşamaktadırlar. Bu tip problemlerin çözümüne sitemiz üzerinden kolaylıkla erişilebilir. Kişilerin bütün bu işlemleri gerçekleştirmeleri için SPSS sistem gereksinimleri bilgisini dikkate alarak programı yüklemeleri yeterli olacaktır.

SPSS programı hakkında detaylı bilgi almak ve kurumsal yapılarda, full versiyon olarak SPSS programını kullanmak için SPSS satın al butonuna tıklamak yeterli olacaktır. Program hakkında sorular ve programın nasıl kullanılacağına dair geniş bilgiler de firmamız tarafından müşterilerimize sunulmaktadır. SPSS kullanan ve SPSS konusunda profeyonel destekler veren SPSS şirketleri listesine de site üzerinden erişmek mümkündür.

SPSS Programı Nedir ve Nasıl Öğrenilir

İstatistik ve matematik bilimleri, geçmişte olduğu gibi günümüzde de son derece önemli bilimlerdendir. Günlük hayatımızda, farkında olmasak da her işimizde istatistik biliminden faydalanmaktayız. Nüfus sayımları, enflasyon oranları, kişilerin senelik zam oranları, anket sonuçları, kısaca her şey istatistik biliminden faydalanılarak yapılmaktadır. Verilere dayanarak çeşitli analizler gerçekleştirme bilimi olarak ifade edilebilir istatistik bilimi.

Yukarıda bahsedilen uygulamalar ve diğer pek çok alandaki uygulamalar elbette ki el ile yapılmamaktadır. Bu analizlerin yapılması için kapsamlı, profesyonel programlara ihtiyaç duyulmaktadır. Dünya genelinde ve ülkemizde de en yaygın kullanılan program SPSS programıdır. Kişilerin akıllarına takılan en büyük soru SPSS nedir ne işe yarar olmaktadır. SPSS programı, özellikle sosyal bilimlerde istatistiğe dayalı analizler gerçekleştirmeyi sağlayan kapsamlı bir paket programdır. SPSS’in bilgisayara kurulup çevirimdışı olarak kullanılan versiyonu olduğu gibi, online olarak da kullanım imkanı bulunmaktadır.

Firmamız, kaliteli eğitmen kadrosu ve kapsamlı ve açıklayıcı eğitimleri ile SPSS öğrenme imkanını bireylere sunmaktadır. Özellikle istatistik ve matematik bilimlerinde veya endüstri mühendisliği gibi bölümlerde, hatta tıp alanlarında kullanılan program için SPSS nasıl öğrenilir sorusunun en güzel yanıtı firmamızdır. Firmamızda çeşitli SPSS öğrenme teknikleri, modern öğrenme yöntemleri, SPSS kitapları, eğitim setleri ve daha pek çok imkan bulunmaktadır.

Yukarıda SPSS programının online olarak kullanılabileceğinden bahsetmiştik. Kişiler SPSS online kullan butonuna tıklayarak herhangi bir yüklemeye ihtiyaç duymadan kolayca SPSS programını kullanabilirler. SPSS programı ile kolayca pek çok işlem yapılabilir, karmaşık verilerin analizleri gerçekleştirilebilir, bu verilerin grafik üzerinde dağılımları tespit edilebilir ve bu dağılımlara göre verierin tahminlemesi gerçekleştirilebilir. Günümüzde pek çok özel sektörde de SPSS programı kullanılmaktadır.

Bunun en ilgi çekici örneklerinden birisi de sosyal medyada SPSS kullanımıdır. Sosyal medya siteleri gibi milyonlarca hatta milyarlarca üyeleri olan siteler dahi kişilerin verilerini incelemek için SPSS  progamını kullanmaktadırlar. Dünya genelinde bu kadar çok kullanılan ve bu kadar geçerli olan SPSS programını firmamız üzerinden SPSS programı indir butonu ile indirebilir, kolaylıkla yükleyebilir ve yardım alabilirler.

No Comment

Comments are closed.