Tez Danışmanınız
0553 179 02 58

Tez, bir öneri ve fikri kanıta sunmak, iddiaya dayanarak ileri sürme ve bununla alakalı doneleri ortaya koymaktır. Yüksek lisans, lisans ve ön lisans gibi okul dönemlerinde bitirme sürecinde tez teslim edilir. Tezin amacı; öğrencinin araştırma kabiliyeti kazanması ile sürdürdüğü araştırmalar neticesinde bilime katkılı bir ürün üretmesidir.

 

Yüksek lisans tezi hazırlama konusunda da her tez hazırlamada olduğu gibi bazı kurallar belirlenmiştir. Tezlerin bu kurallara uygun olarak hazırlanması gerekir. uzman ellerden çıkan tezler, mutlaka çok daha farklı olacaktır. Bu nedenle tez hazırlarken, öncelikle bir tezin nasıl hazırlanması gerektiğini incelemelisiniz. Daha sonra seçilen konu doğrultusunda tezinizi hazır hale getirmeniz gerekir.

 

Tezle İlgili Genel Terimler

 

Yüksek lisans tezi hazırlama konusunda tezle alakalı bazı terimleri öncelikli olarak bilmek gerekir. Tezin konu başlığı uzun tutulmamalıdır. Bazı kelime israflarından uzak durulmalıdır ki daha çok bilgi pratik olarak sunulsun.

 

Hipotez: Bir olay ya da gözlemin, bir olgunun yahut bilimsel bir denklemin üstünde daha çok inceleme ve araştırma yapmak, bunu test etmek anlamına gelir. Kelime anlamı varsayımdır ve öneri niteliğinde açıklama, önerme olarak geçer.

 

Teori: Tekrarlanabilir özelliklere sahip olan deneylerle, halihazırda bulunan bilgi birikimi seviyesinde geçerliliği birçok kurum ve insan tarafından büyük ölücüde kabul edilmiş; ancak buna rağmen bazı gözlem ve araştırmalarla yanlışlanma ya da tersini sunma olasılığı bulunan kuramlardır. Hipotezler, öngörülerde doğru çıkmış kabul edilir. Teori; bir diğer adıyla kuram; akıl, mantık, gözlem, deney yollarıyla her zaman doğrulanabilir. Bu konuda ünlü matematikçi John Forbes Nash, “Oyun Teorisi”ni kullanılabilir hale getirmiştir. Bu teori de bu anlamda örnek olarak gösterilebilir.

 

Bunun dışında bazı başlıca bilimsel teoriler arasında; olasılık kuramı, kinetik teori ve hücre teorisi bulunur. Bunların ayrı ayrı ele alınması gerekir.

 

Yasa: Gözlem ve deneyleri tekrarlanılabilir olan, aynı şartlarda aynı sonuçların ortaya çıktığı ve kesin olarak kabul edilen bilgiye yasa ya da yöntem denir. Yasa; akla ve niteliğe uyumlu, değişmezliğe sahip, ayrıca genel kanıya göre uygun görüşmüş olmak zorundadur. Yasalar aynı zamanda değişmezlik ilkesine sahiptir. Yüksek lisans tezi hazırlama konusunda, bilimsel çalışmalar yapılmalı ve bu konuda bilimsel yöntemlerden yardım alınmalıdır.

 

Bilimsel Düşünce ve Yöntem Nedir?

 

Bilimsel yöntem durumları ve olayları açıklamaya ya da bilimsel olan problemleri çözmeye çalışırken kullanılan bir yöntemdir.. Bilimsel düşünse ise; mantığa ve kanıta uygun olan, mevcut değişmez bilgilerin kullanıldığı ve bunların ortaya çıkarılmaya çalışıldığı bir sistemdir.

 

Tez Nasıl Hazırlanmalı?

 

Yüksek lisans tezi hazırlama adımları arasında;

 

  • Konu seçimi
  • Konu sınırlandırması
  • Hipotezi kurma
  • Araştırma metodunun belirlenmesi
  • Geçici kaynak oluşturma
  • Geçici plan
  • Okuma ve not alımı
  • Tez yazma aşamasına geçiş
  • Tez yazma sonrası düzenlemeler yer alır.

 

Yüksek lisans tezi hazırlama konusunda bu aşamaları takip ederseniz, başarısız olmaz, ortaya verimli bir sonuç çıkarırsınız.

 

Tez Yazım Kuralları

 

Tez yazım kuralları için bazı şablonları kullanabilirsiniz. Ayrıca benzer konularda sunulmuş olan tezler her zaman işinize yarayacaktır. Dolayısıyla bu tezleri de inceleyebilir, tezinizi daha iyi nasıl yazabileceğinizi görebilirsiniz. Tez örnekleri konusunda, YÖK’ün tez arşivini inceleyebilirsiniz. Bu sistem, kullanıma açık olduğu için iyi bir kaynak olarak kabul edilir.

 

Tez Konuları Seçimi

 

Tez konularını seçmekle alakalı yerli ve yabancı kaynakları tarayabilir ve buradaki konulardan yardım alabilirsiniz. Seçtiğiniz konunun sunumu önemlidir. Bu nedenle araştırma konusunda sorun yaşamayacağınız ya da konuyla alakalı kendinize güvendiğiniz tez konularını seçmeniz, sizin için iyi olacaktır.

No Comment

Comments are closed.