Tez Danışmanınız
0553 179 02 58

Tez hazırlamak ve bunu sunulmamak oldukça zahmetli ve zaman isteyen bir süreçtir. Tez nasıl hazırlanır sorusuna yanıt alırken en başta alınacak karar tez konusu seçimi olmalıdır. Konu seçimi akademik alanda eğitiminize bağlı olarak elbette değişmektedir. Ancak burada karar verirken ilgili konulara yoğunlaşmak tezin daha doyurucu ve kısa sürede hazırlanmasına yardımcı olmaktadır. Tez nasıl yapılır derken aslında buna dikkat etmek gerekir. Konunun tespit edilirken ilgi dışında olması tezin hazırlanmasını daha uzun sürelerde kılmakta ve teze bağlılık azalmaktadır. Bitirme tezi ve bitirme tezi nasıl hazırlanır sorularına tez konusunu belirleyerek hareket edilmelidir. Bu konuda bünyemizdeki profesyonel personelimizce sizlere yardımcı olmaktayız. Elbette tez konusu zaman zaman akademik hocalar tarafından verilmektedir. Ancak genel itibariyle konunun seçimi öğrenciye bırakılır ve hocalarla mutabık kalınarak tez hazırlanır.

KONUYU SINIRLANDIRMA VE ARAŞTIRMA

Araştırma konusunu belirlemek bile belirli bir zamanı almaktadır. Tez nasıl hazırlanır sorusunun başlangıcı konu tercihiyle başlar. Ayrıca bitirme tezi hazırlarken sürenin tespiti yapılmalıdır. Hazırlanması süreyi aşacak olan bitirme tezi konularını tercih etmemek akıllıca olacaktır. Tez nasıl yapılır sorusuna ayrıca konu tercihinde bilgi düzeyinizi aşan konuların seçilmemesi cevabı verilerek hareket edilmelidir. Bitirme tezi nasıl hazırlanır sorusuna sizlere yardımcı olarak, konu seçimi, araştırma ve tez hazırlama işlemlerini yaparak sizlerin tez için ayıracağınız zamandan tasarruf etme şansını sizlere vermekteyiz. Tez konusunu sınırlayarak, daha geniş konular seçmeyerek, konuyu daha doyurucu ve hızlı şekilde hazırlanması sağlanmalıdır. Konuyu sınırlandırmak oldukça hassastır. Çok fazla sınırlandırılan konular doyurucu olmayacak ve bitirme tezinizin eksik kalmasına, hocanızın eksik not vermesine neden olabilir. Sınırları çok genel tutmak ise tezin kısa anlatılmamasına neden olur, bu da tezin eksik kalmasına veya çok uzun anlatılarak fazla bilginin yazılmasına neden olur. Her tezin araştırılması farklı şekillerde olabilmektedir. Bazı projeler için sadece internet bilgi ağı ve kütüphaneler yeterliyken bazı araştırmalar için ölçüm, anket, mülakat, röportaj ve istatistik değerler ortaya konmalıdır. Bu nedenle tez hazırlanmadan bu araştırma modeli seçilmelidir. Bu konuda da bizler tezin değerli ve etkili hale gelmesini sağlamaktayız.

TEZİN YAZILMASI

Tez nasıl hazırlanır ve bitirme tezi nasıl hazırlanır sorularına, konunun ve konuya uygun araştırma modelinin belirlenmesinin akabinde, hocanızın verdiği uygunluğa istinaden, tezin ön yazım çalışması yapılmalıdır. Girişin ve konunun araştırılmasına ilişkin bulguların yazıldığı kısımdan sonuç ve yorum kısmına kadar ki kısım bir özetle anlatılmalıdır. Geçici bir şekilde hazırlanan bu tez planı hocanızla paylaşılır. Gerekli görülmesi halinde ilaveler veya çıkarmalar yapılabilir. Ayrıca konuya ilişkin geçici kaynaklar da bu arada hocalarınıza iletilir. Buna ilave kaynak veya araştırma modellerinden biri eklenebilir. Ardından bitirme tezi için son kısım olan tezin yazılma, araştırmanın sonuçlandırılma kısmı gelir. Tez nasıl yapılır sorusunun da son kısmı olan tez yazılması toplanan tüm verilerin, bilgilerin değerlendirilerek, kesin ifadeler ve vurgularla yazıya dökülesi ile sonuçlanır. Tezinizde sorulması ve cevaplanması muhtemel yerlerin tespiti yapılmalıdır. Ayrıca tezin son haline gelmeden hocanızın son görüşleri de alınmalıdır. Sonuç kısmında sizlerin konuya ilişkin yorumları da son derece önemlidir. Bu aşamada sizlerin tezini hazırlayarak son aşamadaki yorum kısmını sizlerin de bilgisi dahilinde hazırlanmaktadır. Bu şekilde tezinizi inceleyerek yapılacak olan akademik tez savunmanıza hazır ve başarılı şekilde hazırlanabilirsiniz. Bitirme tezini hazırlamak ve tezin konularının belirlenmesi oldukça uzun zamanlar isteyebilir. Bu süreçte firmamız hem sizlerin yanında olarak tezinizi hazırlamada hem de konuyu tam olarak irdelemenize yardımcı olmaktadır.

No Comment

Comments are closed.