Tez Danışmanınız
0553 179 02 58

Tez yazmanın temel ve öncelikli unsuru tezin konusunun belirlenmesidir. Tez konusu seçme için hangi akademik seviye veya isteğe bağlı özel araştırma üzerine olsun tezin konusunun belirlenmesi bazen uzun vakitler alabilir. Tez konusu alternatifleri akademik seviyede bazen öğrencinin kendisini bırakılmaktadır. Ancak bazen tez konusu için alternatifleri belirleyen tez danışman hocası olmaktadır. Tez danışmanınız sizlere alternatif bazı konular belirleyerek sizin için o konu başlıklarından birini tez olarak seçmenizi isteyebilir. Ancak sizler tez konusu belirleyecekseniz okuduğunuz bölümdeki sizlerin daha çok ilgi gösterdiği ve başarılı olduğunuz derslerden biri seçilmelidir. Bu dersler içerisinde de sizlerin daha fazla ilgi duyduğunuz konular ve bölümler tercih edilmelidir. Böylece konu seçimi daha hızla gerçekleşir ve tezin araştırma, yazma kısmına geçiş daha hızlı gerçekleşir. Sizler internet üzerinden de tez konusu örnekleri bulabilirsiniz. Ancak tezin konusu ve başlığının özgün ve farklı olması da elbette sizlerin tezin sonunda başarılı bir çalışma ortaya koymanız açısından son derece önemlidir.

İLGİ ALANLARI VE KAYNAK TARAMASI

Tez konusu seçme ne kadar hızlı olursa tez için kaynak araması da o kadar kolay ve hızlı gerçekleşecektir. Tez konusu önerileri aralarından sizlerin ilgisi dahilinde bir konu belirlenmesi gerekir. Tez araştırması yapan kişinin öğrenmek istediği alanlarda tez konusu belirlendikten sonra tez danışmanınızda bu konulardan birinin onaylanması beklenir.  İlgi alanına göre konunun belirlenmesi ve danışman hocanın onaylaması akabinde konunun belirli sınırlar dahilinde daraltılara kaynak taramasının daha kısa sürede yapılma imkanı yakalanmalıdır. Tez yazılırken de akademik araştırmalar yapılırken de bölüm, ders ve konunun bilgi dahilinde olması da önemlidir. Konu hakkında bilgi birikimi olmak hem doğru kaynaklara ulaşılma imkanı yakalarken hem de sağlıklı bir araştırmanın yapılmasının önünü açmaktadır. Bu nedenle konu belirlenirken mutlaka bilinen ve araştırma yapılmasına uygun kaynağı tespit edilebilen konunun seçilmesi mantıklı olacaktır. Kaynak taramasının yapılması ve tezin daha pratik şekilde yazılması için konu hakkında araştırmanın rahat yapılabilmesi ve kaynak bulunmasının zor olmaması gerekir. Tez konusu tercihleri bunlara dikkat ederek oluşturulan tez konusu önerileri arasında seçim yapılmalıdır. Bizler bu konularda size yardımcı olmaktayız. Konu seçiminden tezin yazımı ve sunuma hazır olması sürecine kadar sizlere profesyonel ekibimizle yardımcı olmaktadır.

ÖZGÜN VE İLGİ DUYULAN

Tez konusu seçme aşamasında çok araştırılmamış ve detaylanmamış konunun seçilmesi daha fazla ilgi duyulan bir tez olmasını sağlar. Tez konusu önerileri arasında buna dikkat edildiğinde yazılan tezin hem özgünlüğü hem de okumaya değer bir tez olarak ortaya çıkması sağlanır. Konu seçilirken genel ve sürekli konu edinilen araştırma türlerinden kaçınmak gerekir. Konuyu genel başlıklı değil alt başlıklar ve araştırılmamış haliyle değerlendirmek gerekir. Tez konusu ilerleyen dönemlerdeki akademik çalışmalara kaynak olmalı ve farklı araştırmalara da yol gösterici olmalıdır. Tez konusu önerileri arasından konu seçiminde bu unsurlar dikkatle incelenmelidir. Ayrıca böylece davranmak tezin danışman hocasını da etkilemektedir. Konunun ilgili bölüm açısından bilimsel faydasının olması da şekillenmesi ve araştırılması daha zevkli hale getirecektir. Bizler sizlerin ön lisans, lisans, master ve yüksek lisans fark etmeden bitirme tezi de dahil olmak üzere her tez konusu tespitinde ve belirlenmesinde yardım olmaktayız. Belirleyen konuya ilişkin ön çalışmanın yapılması ile birlikte tez danışmanınızın onayı ardından da araştıra metodunun seçilmesi sürecini de sizler adına yapmaktayız. Ardından yapılan araştırmalar ile birlikte tezin yazımı işlemine başlanır. Sonuçların ve kaynakçaların hazırlanması akabinde sunuma hazır şekilde, tüm yazım kurallarına uygun halde sizlere teziniz teslim edilmektedir.

No Comment

Comments are closed.