Tez Danışmanınız
0553 179 02 58

Özellikle okul döneminde sona yaklaştığımız zaman, karşımıza tez sunumu çıkar. Tez, basit bir ödev değildir. Ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora dönemlerinde tez sunumlarının olduğuna rastlayabilirsiniz. Tez hazırlatma imkanınız olsa da, eğer bunu kendiniz hazırlayacaksınız bazı ayrıntılara hakim olmanız gerekir.

 

Tez; belirli bir konu hakkında, iddia ve tartışma göz önünde bulundurarak bilimde yeni bir sunum oluşturmak ve buna katkıda bulunmak için yazılır. Bitirme tezlerinde amaç; öğrenci mezun olmadan evvel onun kendi bilgi ve birikimini belirli donelerle, araştırma özelliği yoksa, bu özelliği kazanarak yapmasını sağlamaktır.

 

Tez Hazırlatmak İçin Ne Yapmalı?

 

Tez hazırlatma konusunda hizmet veren birbirinden farklı merkezin olduğunu göreceksiniz. Bunların arasından seçim yaparak, tezinizle ilgili bilgi verebilir ve talebinizi bildirebilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı detaylar elbette var. Bunlar şöyle belirtelim:

 

  • Güvenilir merkezleri bulmalı ve her konuda ayrı uzmanlaşmış yazarları olan kurumlarla çalışmalısınız.
  • Tez hazırlamak çok ciddi zaman alır. belirli araştırmaların bilimsel olarak yapılması gerekir. bunun sunumunu siz yapacağınız için, sizin yönlendirmeleriniz de çok önemlidir. Bu nedenle sağlıklı iletişim kurabileceğiniz kişi ve kurumlardan destek almanız gerekir.
  • Belirli bir fiyat karşılında tez hazırlatma şansınız vardır. Bu nedenle fiyat konusunda net bilgi almak için taleplerinizi ayrıntılı olarak sunmanız gerekir.
  • Tezin ne zaman teslim edileceği önemlidir. Bu süreci güncelleme olasılıklarını göz önünde bulundurarak ayarlamanız, kendi sunumunuzun aceleye gelmemesi bakımından önem taşır.

 

Tez Yazımı

 

Tez hazırlatmak gibi bir düşünceniz varsa bile bazı bilgilere özellikle sahip olmanız gerekir. Tez hazırlanma sürecinde en önemli olan detay, konu seçimidir. Öncelikli olarak konunun ilgi alanına göre seçilmesi şarttır. Tezi siz hazırlasanız da,  hazırlamasanız da sunumu yapacak kişi siz olacaksınız. Bu nedenle öncelikle konu seçimiyle alakalı dikkatli ve titiz davranmalı, gerekirse tez danışmanızdan destek almalısınız. Bazı konular daha araştırmaya açıkken, bazılarında aynı durum söz konusu değildir. Buna dikkat edebilir, ilgi duyduğunuz alanları seçebilirsiniz.

 

Tez yazımı konusunda örnekleri ve şablonları inceleyebilirsiniz. Örnekler doğrultusunda, aklınızda bir şablon oluşacaktır. Ön hazırlıklarınızı geçici plan ve kaynak oluşturarak yapabilir, konuya göre, bunları araştırdıkça daha farklı kanallar tercih edebilirsiniz. aslında burada hazırlık süreci daha uzun süren bir süreçtir. Asıl önemli olan süreç bu süreçtir. Daha sonra toplanan kaynaklar ve belirlemelere göre tez yazmaya başlamak gerekir. Teze hakim olunduktan sonraki süreçte tez hazırlanır.

 

Tez Yazımı Bittikten Sonraki Süreç

 

Tez hazırlatma ya da hazırlama süreci bittikten sonra, bazı takip edilmesi gereken aşamalar vardır. Bu konuda şu bilgileri verebiliriz:

 

  • Danışmanınızla tezi kontrol etmeli ve gerekirse güncellemeleri yapmalısınız.
  • Jüri atama formuyla birlikte tezinizi enstitüye teslim edebilirsiniz.
  • Tez savunması için enstitü size bir zaman verecektir. Belirlenen zaman ne ise, bu zaman dilim için sunumunuzu hazırlamanız gerekir.
  • Eğer sunumunuzda sonra bir kabul çıkarsa, onay sayfasını tez kopya sayınız kadar çoğaltmanız ve jüriye imzalatmanız gerekecektir.
  • Tez kopyaları konusunda jürinin sizden bazı düzenleme talepleri olabilir. bu düzenlemeleri sunum gününe kadar yapmanız gerekir. Ayrıca bu düzenlemeler konusunda danışman hocanızdan da yardım almanız gerekecektir.

 

Bu süreci de bitirdikten sonra, sunumunuzun zamanı geldiği zaman sunum kurallarına uygun olarak tezinizi savunmanız gerekir. Tez savunma konusunda, her enstitünün farklı kural ve talepleri olabilir. Bunları göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Yani bu durumda gördüğünüz üzere, tezinizi hazırlatsanız bile, sonraki süreç için konuya ve sunuma hakim olmanız gerekecektir.

No Comment

Comments are closed.