Tez Danışmanınız
0553 179 02 58

Ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencisi olup ayrıca doktorası için tez hazırlamak durumunda olanların tez yazmaya nereden başlanır, yazım şekli ve tez yazarken sayfa düzeni nasıldır, tez nasıl hazırlanır gibi soruları yanıtlamaları gerekir. Tez yazmak tüm akademik öğrenciler ve öğretim görevlilerinin karşılarına çıkacağı bir kavramdır. Öncelikle tez, geçmişte yapılan çalışmalar ve araştırmalar ışığında farklı bir çalışma ve araştırma ile yeni bir yorum ve tartışma getirmektedir. Bu nedenle tez yazan kişilerin iyi bir araştırma yapması ve konuya hakim olup son olarak da tez konusu hakkında yorumunun belirtmesi gerekir.

TEZİN KONUSUNU BELİRLEME

Tez yazmaya nereden başlanır veya tez yazarken sayfa düzeni nasıl olmalıdır sorularına yanıt vermeden önce elbette tezin konusunun belirlenmesi gerekir. Burada ön lisans ve lisan gibi eğitim seviyelerinde zaman zaman akademisyenlerin belirlediği konular seçilirken bazen de öğrencilerin bu konuyu kendilerinin belirlemesi ve araştırmaya kaynak bulması istenir. Tez nasıl hazırlanır sorusuna öncelikle konuyu belirlemek ki burada hangi branşı hangi seviyede okuduğunuza göre değişen konulardan seçerek hareket edilebilir. Geçmiş tez çalışmalarından farklı bir konu belirlenebileceği gibi geçmiş konular üzerinden hareketle yeni bir çalışma da yapılabilir. Konunun tespitinden sonra konuya ilişkin kaynakların, internet, kitap yani kütüphane ortamından, akademik yazılardan faydalanılarak ön araştırmanın yapılması gerekir. Tez konusu hakkında edinilen kısa bilgilerin ardından kapsamlı bilgileri ve detayları araştırmanın sırası gelir.

TEZ YAZIMINI ZENGİNLEŞTİRMEK

Tez yazımına başlarken, konu hakkında bilgi verici, geçmiş çalışmaları veya yapılan yazımları kısaca özetleyen bir giriş yapabilirsiniz. Bu giriş kısmında öncelikle yapılmış çalışma ve bulgulardan hareketle bir başlangıç belirlemelisiniz. Ardından belirlediğiniz konu hakkında tartışmaları, yorumları kendinizden de bir şeyler katarak sonuçları ve önerileri ilave etmelisiniz. Ancak tez yazmak sadece böylesine kısa bir özetle mümkün olmayacaktır. O nedenle tablolar, grafikler ve detaylı bilgi verip kolay anlaşılmasını sağlayan sunumlarla desteklenmesi gerekecektir.

TEZ YAZIM ŞEKLİ

Tez yazmaya nereden başlanır veya tez yazarken sayfa düzeni hakkında kafanızda bir şablon oluşturmalısınız. İşte burada başlıkları ve başlık altındaki alt başlıkları belirlemek önemlidir. Tez nasıl hazırlanır sorununun kısmen önemli bir yanıtı buradan gelmektedir. Tez yazmak bu başlıkları oluşturup ona göre tezin akışını belirlemekle mümkün olur. Ana başlıkların akabinde 1.1 ve 1.1.2. gibi alt başlıkları oluşturacak, konuyu detaylandırarak anlatılmasını sağlayacak alt konu başlıkları belirlenmelidir. Elbette lisans tez çalışmaları gibi çalışmalar hem akademik bilgi hem de tecrübe yanında zaman da istemektedir. Tez yazım şekli ve şablonunu oluşturduktan sonra artık tezin hazırlanması için zamanın önemi ortaya çıkıyor. Ancak öğrencilerin bu konuda yeterli zamanı kendilerine ayıramaması ortaya etkisiz ve düzensiz bir tez çalışmasını koymaktadır. Bizler bu noktada sizlere yardımcı olarak, tez konunuzu belirlemeniz ardından, çalışmanızla ilgili ilave konularla sizlere fikir veriyoruz. Ön çalışmanıza ve tezin yazımı hakkında sizlere yardımcı olarak tezinizi, tez yazımı konusunda uzman olan kadromuzla hazırlıyoruz. Tez çalışmasının konusunun belirlenmesinden, araştırma metotlarına, içindekiler kısmından, kaynakça ve özet kısmına kadar birçok konuda sizlerin ayıracağınız zamanı bizler daha etkin ve kısa sürede tamamlayarak tez çalışmanıza destek oluyoruz. Böylece etkili, yazımı düzeni ve kaynak takibi ile yorum getiren bir tezi hazırlayarak, sizlerin bu tezi hazırlamada harcayacağınız zamanı tasarruf etmenize destek olmaktayız. Konuyu ister sizler ister hocalarınız belirlesin, konu hakkındaki tüm araştırma ve yazım aşamalarında sizlerin yanında olarak tezinizin hazırlanmasını sağlamaktayız.

 

No Comment

Comments are closed.