Tez Danışmanınız
0553 179 02 58

Başka bir kişinin ifadesini, bilgi veya fikrini kaynak ve atıf belirtmeden kullanmak intihal olarak bilinir. İnternetten aynı şekilde alınan yazıların, kendilerince yazılmış şekilde makale, tez gibi konularda kullanılması bu yasağın çiğnenmesi anlamına gelir. Peki intihal raporu nasıl yorumlanır? Aslında bunu belirli bir ölçümle yapıldığını belirtmek gerekir. Çünkü intihalin yorumlanması için yazılan yazının kopya içerik içerdiği ve bunun hangi oranlarla kullanıldığı önemlidir. Özellikle tez çalışmalarında teknik terimler ve ifadeler çok sık kullanılmaktadır. Bu da benzer cümlelerin yazılmasına neden olabilir. İşte bu nedenle belirli bir sınırda kopya gibi görülen cümlelerin yazılması normal karşılanabilir. Buradan hareketle intihal oranı kaç olmalı sorusuna da yanıt vermek gerekir. Eğer yüksek intihal oranı ile teziniz çıkıyorsa o zaman tez intihal oranı düşürme işlemi ile intihal raporu yüzdeleri içerisinde kopya içeriğe girmeyecek şekilde düzenlemeniz gerekir. Tüm bu işlemlerde, tez yazımı, intihal düzenleyici olarak sizlerin tezlerinizin mükemmele yakın şekilde başarıyla hazırlanmasına yardımcı olmaktayız.

İNTİHAL NASIL YAPILIR?

Üniversiteler ve ilgili bölümler tez çalışmalarını incelediklerinde intihal oranı kaç olmalı bunu bilmektedirler. Buna göre çıkan intihal oranına göre intihal raporu nasıl yorumlanır ve teziniz geçer not alır mı mutlaka hocalarınıza danışarak hareket etmelisiniz. Eğer intihal oranı yüksek çıkarsa tez intihal oranı düşürme düzenlemesi yapılarak istenen intihal raporu yüzdeleri seviyesine inilmektedir. Bu aşamada bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Bizler gerekli düzenlemeleri yaparak istenen intihal yüzdelerine veya hiç intihal olmadan sizlere tezinizi yeniden hazırlamaktayız. Yararlanılan kaynaktan alınan ifadeler ve cümlelerin tırnak içerisinde yazılmaması da intihal oranını artırır. Elbette tezler içerisinde kaynak belirterek kitaplardan veya internet üzerinden alınan akademik bilgilerin direk cümle bütünlüğü bozulmadan yazılması gerekir. Ancak bunu yaparken alıntıların net şekilde belirtilmesi gerekir. Bunu da cümleleri tırnak içine alıp, sonlarında da parantez içerisinde yazıyı alıntısı yapılanın soyadı ve yazının yazıldığı yılın yazılması gerekir. Ayrıca tespit edilirse intihal ve yazım kuralları dışında yapılan kaynağın yanlış gösterilmesi de hatalı olacaktır. tüm bu intihal ve yazım kurallarının dışına çıkılmaması için işinde uzman ve bilgili personellerimizce sizlere destek vermekteyiz.

İNTİHAL ÇEŞİTLERİ

Yapılan tez çalışmalarında konu ve içerik ne olursa olsun, kaynak ve ifadelerin kullanılmasından dolayı intihal oluşması kaçınılmaz olabilir. İntihal oranı kaç olmalı bunu bölümleriniz ve tez hocalarınızla mutlaka görüşmelisiniz. İntihal raporu nasıl yorumlanır ve intihal raporu yüzdeleri nedir bunları öğrenerek bize ilettiğinizde, yapılan tez çalışmasının bu kritere yakalanmaması ve temiz bir şekilde sunuma hazır olmasını sağlamaktayız. Eğer intihale yakalanan bir bölüm varsa intihal oranı düşürme güncellemesi yaparak tezin bu kriterden geçer not almasını sağlamaktayız. İntihal çeşitleri arasında ise ne fazla yapılan tür kaynak göstermemek veya kaynak göstermeyi unutmak gelmektedir. Burada yazı veya cümlenin yazarının kim olduğu bilinmeden yazılması hayalet bir yazarın olduğu kanısına varır ama intihal denetlemesinde o yazının bir yazara ait olduğu ortaya çıkar. Cümle ve kelime değiştirerek yapılan intihaller de hayli fazladır. Bazen de kaynak gösterilir ancak intihal yapılır. Yazarın adının – soyadının ve kitabın ismi ya da tarihinin eksik, hatalı yazılması da intihal sebebidir. Burada kaynakla ilgili bilgilerin tırnak – parantez içerisine alınmasının unutulması da intihale sebep olmaktadır. Birçok üniversite ve bölüm bu konuda oldukça hassastır. Konuyu düzeltmeniz için size ek süre tanıyabilirler. Ancak tekrar edilmesi asla müsamaha gösterilmeyen bir durumdur. Tez başarısız not alabilir ve öğrenci ceza alabilir. Bu konuda sıkıntı yaşamamak adına bizlere ulaşabilir ve tezinizdeki intihal tespitlerini yaparak düzenlemelerle intihal oranını sıfırlar ya da istenen oranlara indirebiliriz.

No Comment

Comments are closed.