Tez Danışmanınız
0553 179 02 58

Başarılı bir tez yazmak için temel şartlar zaman, araştırma ve tez yazım kurallarına uymak gerekmektedir. Lisans tezi nasıl yazılır kısmında ise tez çalışmaları için akademik bilgi gerekmektedir. Tecrübenin yanı sıra başarılı bir tezi yazarken konuyu da ilgimiz dahilinde seçmeliyiz. Böylece tezin hazırlanması için gerekli zamanı daha etkin şekilde kullanabiliriz. Bunun için de konuyu seçtikten sonra elbette bir tez planı yapmak gerekir. Lisans tezi hazırlamak bu nedenle bizler için sizlere sunulan önemli hizmetlerden biridir. Zamanı etkin şekilde kullanarak tezinizi zamanınızda teslim etmenize yardımcı olurken tezin doyurucu ve sonuçları ile etkileyici şekilde hazırlamaktayız. Lisans tezi hazırlama işlemi içinde ayrıca konuya uygun şekilde araştırma metotları arasında en uyumlusunu seçerek çalışmanızı zamanında bitirerek tez hocanıza karşı sorumluluğunuzu yerine getirmenize yardımcı olmaktayız.

LİSANS TEZİ KONU SEÇİMİ

Başarılı bir tez hazırlamak için en önemli şart konu seçimidir. Lisans tezi nasıl yazılır sorusunun en önemli unsuru ve başlangıçta alınacak olan etkin karar konu seçimidir. Bunun için öncelikle bölümünüzle ilgili olarak lisan tezi konularından birini seçmek gerekir. ancak burada lisans bölümünüz içerisinde yer alan birçok ders olduğunu unutmuyoruz. Bu dersler içerisinde sizlerin en fazla sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz dersleri liste başı yapmalıyız. Bu dersler arasında da elbette sevdiğiniz konular olacaktır. bu konular arasında da tercihlerimizi sınırlarsak, konunun ne olduğunu da kısa sürede tespit ederiz. Bazen bu konunun seçimi için bile oldukça uzun süreler harcanmaktadır. Bizler profesyonel kadromuzla sizlere yardımcı olmaktayız. Alternatif konular içerisinde sizler, tez hocanızın onayını alarak bizlere bildirerek tezin araştırmasını yapmaya başlıyoruz. Tezin konusunun belirlenmesi akabinde tez planı hazırlanmalıdır. Lisans tezi hazırlamak için bu planı oluşturmalı yine bu yol haritasın danışman hocanızın onayı neticesinde yazmaya başlamaktayız. Tabi burada tezin konusuna göre farklı araştırma metodu gerekebilir. Lisans tezi hazırlama araştırma aşaması bazen sadece kütüphaneden temin edebileceğiniz bilgilerle olabileceği gibi bazen de anketlerin, istatistik bilgilerin ve mülakatların da dahil olacağı farklı araştırma metotları ile olabilmektedir. İşte bu aşamaya tez araştırma metodu belirlenmesi ve tez taslağı oluşturma denilmektedir. Taslak kısa ve öz şekilde konuyu özetlemektedir.

TEZ TASLAĞINDA NELER OLMALI

Lisans tezi nasıl yazılır ve başarılı bir tez hazırlamak için tez taslağı oluşturmak gerekir. tez taslağında tez çalışmasının konusunun, tez çalışmasına ait araştırma metodunun, içindekiler kısmının ve geçici oluşturulan kaynakça kısmının yer alması gerekir. Lisans tezi hazırlamak için yapılan bu geçici kaynakça kısmı için bizler 1-2 hafta boyunca kaynak çalışması yapmaktayız. Burada tez teslim sürecini bizlere iletmeniz son derece önemlidir. Çünkü kısa süre kalan tez teslim tarihleri için araştırma sürecinin ne kadar olması gerektiği önemlidir. Tez planı için yapılan ve lisans tezi hazırlama işlemindeki en önemli kısım tez yazma aşamasıdır. Tezin yazımı için yazım ve şekil kuralları olacaktır. Bizler bölüm ve üniversitelerinizin açıkladığı yazım kuralları dahilinde tez konunuzu kağıda dökmekteyiz. Yazma aşamasında sizlere süreci tez danışman hocanızla paylaşmanız adına ara ara tezinizin son halini paylaşmakta olacağız. Böylece danışman hocanızın yönlendirmesine istinaden titizlikle hazırlanan tezinizin son haline kadar ortak plan dahilinde çalışmış olacağız. iletişim formunun oluşturularak bizlere iletilmesi akabinde başarılı bir tez çalışmasının ilk adımını atmış oluyoruz. Ardından konunun belirlenmesi için bir sürenin ayrılması gerekir. Konu belirlendikten sonra tez planı ve ön çalışma tez hocanızın onayının akabinde yazıya dökülür. Sonuçlanan teziniz sizin tez savunmanız için zamanından önce hazır olacaktır.

 

No Comment

Comments are closed.